Pietní místa

15.04.2019

Přichází sedmdesáté čtvrté svobodné jaro. Pietní akce začínají vždy v březnu ve Slezsku a na Ostravsku, v dubnu se připojuje Brno a jižní Morava.

Když budete mít cestu do Frýdku-Místku, zastavte se na místním hřbitově v Dobré a věnujte tichou vzpomínku těm mladým chlapcům, jež pohltila nesmyslná a krutá válka.

Součástí civilního hřbitova je i vojenský hřbitov z roku 1946, místními obyvateli perfektně udržovaný. Nedávno jsme objevili ručně psanou zakládací listinu vojenské části civilního hřbitova, v níž je nejen seznam pohřbených vojáků, ale i popis slavnostního otevření se jmény řečníků a přesným popisem celého programu. Obsahuje i finanční náklady, plánky a závazky do budoucnosti. Těla rudoarmějců, kteří zahynuli v jiných částech severní Moravy a byli dokonce v místě úmrtí pohřbeni, byla později exhumována a převezena do Dobré. Např. padlí sovětští vojáci z lesa Osičina u Příboru. Někteří byli pochováni v místě bojů u hájenky, jiní u kostela v Příboře a na jiných místech ve městě. Část z nich byla v roce 1946 převezena do Frýdku-Dobré.

Nedaleko od Jilešovic /část obce Háj ve Slezsku - Hlučínsko/ v lese nad chatovou osadou Rybárna přejděte trať a procházkou lesem zajděte k pomníčku čtyř letců, o nichž jsme informovali na stránkách SLS loni. Chataři Vám ochotně napoví, kudy máte jít.

Informační tabule u paty kopce Vás seznámí s jejich posledním letem i dlouholetou pátrací činností leteckých archeologů. Rodina jednoho z nich byla u pomníčku a v místě sestřelení letadla poprvé loni v srpnu. Vždy tam objevíte svíčku, čerstvé květiny, zelenou větvičku nebo věnec. Jiný návštěvník uklidí nebo zasadí skalničku.

Podle údajů z roku 1993 a z roku 2001 činí nevratné ztráty Rudé armády na území ČR 139 918 osob /padlí, zemřelí na následky zranění, nezvěstní apod./. Zraněných bylo 411 514.

Na hřbitově v Hlučíně odpočívá 3 360 rudoarmějců, v Opavě 3 238, v Bruntále 781, v Ostravě 660, v Karviné 73, v Lomnici u Rýmařova 323.

Duben 2019

PhDr. Jana Görčöšová