Hroznatín 2018

28.11.2018

123. výročí narození armádního generála a prezidenta Československé republiky

Ludvíka Svobody

Odcházel po posledním vojákovi

Bylo to kolem 10. března 1943, po těžkých bojích u Sokolova. Bylo třeba změnit směr našeho pochodu, abychom se co nejrychleji dostali na most přes řeku Severní Doněc. Území za touto řekou už ovládala Rudá armáda.

Museli jsme zrychlit krok. Pochodující proud československých vojáků se prodlužoval. Poslední k smrti unavené vojáky sbíral lékař MUDr. František Engel. Umísťoval je do sanitky. Asi padesát metrů před mostem stálo auto našeho velitele plukovníka Ludvíka Svobody. On sám tam stál vzpřímený vedle řidiče a díval se na utrmácené vojáky. Vedle extrémní únavy prožívali napětí a většinou strach z hrozícího obklíčení. Plukovník Svoboda tam zůstal tak dlouho, dokud z dlouhého pochodového proudu neprošli poslední vojáci.

Lze jenom těžko popsat úlevu, jakou v nás vyvolal klid našeho velitele, ač jsme tušili, že německé tanky se mohou objevit každou chvíli. Jakmile jsme přešli most, cítili jsme se v bezpečí, protože nás mohla ohrožovat už jenom letadla, která jsme spatřili na obzoru. Myslím, že se sotva našel příslušník tehdejšího našeho polního praporu, který by neobdivoval rozvážnou statečnost plukovníka Svobody. Uvědomovali jsme si, že v nebezpečných chvílích je velitel s námi.

plk. MUDr. Gustav Singer

Text a Foto: PhDr. Jana Görčöšová