Druhá medaile doputovala do ruské Samary

08.10.2016

Od roku 1994 slaví Rusko Den učitelů 5. října - v den Všesvětového dne učitelů. V Ruské federaci blahopřejí žáci a studenti svým učitelům, přinášejí jim květiny a drobné dárky, pořádají koncerty nebo dokonce sami vyučují.

Profesorka Samarské státní oblastní akademie Najanové paní Ludmila Vasiljevna Koršiková prožila v tento den na půdě školy velké překvapení. Z rukou kolegy, spisovatele a samarského společenského činitele Vladimíra Nikolajeviče Veretnikova - za účasti prezidenta Mezinárodního sdružení "Pedagogové za mír" akademika M.V.Kabatčenka - převzala slavnostně pamětní medaili Ludvíka Svobody, kterou jí udělila Společnost Ludvíka Svobody, z.s.

Profesorka Koršikova naplňuje celým svým životem větu v průvodní legitimaci k vyznamenání: Za záslužnou práci pro přátelství mezi národy a uchování paměti o společném boji proti fašizmu ve II. světové válce.

Povoláním je paní Koršikova pedagog-filolog. Kromě výuky v Samarské akademii Najanové je tajemnicí Samarského regionálního oddělení Ruského sdružení psychologů /RPO/, koordinátorkou projektu "Školy UNESCO" pro Samarskou oblast, Černou Horu a Srbsko, členkou expertní rady pro zájmová sdružení při Samarské dumě a také úspěšnou novinářkou a metodičkou. Její články najdeme hlavně v dvojjazyčném časopise Optima Study - Mezinárodní vzdělávání a jazyky, v němž je členkou redakční rady. Protože se věnuje hlavně historii výuky ruského jazyka ve slovanských zemích, stavu a perspektivám této výuky, spolupracuje rovněž s organizacemi rusistů v ČR a SR i s Mezinárodní asociací učitelů ruského jazyka a literatury , která existuje už od roku 1967.

Z její rodiny bojovalo na frontách druhé světové války 5 mužů, tři z nich padli ve věku 26, 22 a 19 let. Každoročně se podílí na organizaci pochodu "Nesmrtelný pluk" ke Dni vítězství v Samaře (dříve Kujbyšev).


PhDr.
Jana Görčöšová