Předvánoční setkání
Dne 12. prosince 2017 uspořádala v Praze v DAPu Středočeská pobočka Společnosti Ludvíka Svobody předvánoční setkání s jubilanty, veterány války a představiteli Vlasteneckého fóra v České republice.
Ve vánočně vyzdobeném Klubu České armády, kde nechyběl ani bohatě ozdobený stromeček, se setkali zástupci Klubu českého pohraničí, České asociace rusistů, Českého svazu bojovníků za svobodu, vedení SLS a dalších vlasteneckých organizací s jubilanty a veterány. Přišel i druhý československý kosmonaut pan Oldřich Pelčák, který se připravoval k letu do vesmíru společně s Vladimírem Remkem. Také jeho jméno bylo mezi odměněnými a vyznamenanými.
Hlavním organizátorem akce a moderátorem setkání byl doktor Milan Havlíček, předseda Středočeské pobočky SLS, dlouholetý aktivní člen spolku. Jeho zásluhou byla akce do detailu promyšlena, jak slavnostní projevy, tak předání diplomů a vyznamenání. Vše probíhalo v přátelské uvolněné atmosféře, pohoštění bylo připraveno s láskou a velmi vkusně.
Největším překvapením pro přítomné byli vzácní hosté z daleké Samary, bývalého Kujbyševa - paní Jelena Alexandrovna Smit, ředitelka Mezinárodní jazykové školy v Samaře, jež navázala kontakt s gymnáziem v Kroměříži, paní Jelena Viktorovna Ibragimova, organizátorka jazykových kurzů češtiny v Samaře, neúnavná propagátorka české kultury, historie a odkazu Ludvíka Svobody v Samarské oblasti, s dcerou. Hosté byli srdečně uvítáni rudými karafiáty, někteří veteráni přinesli s sebou alba s již zažloutlými fotografiemi a vyprávěli rusky o Buzuluku, o svém veliteli, o válečných útrapách i o svých kamarádech. Jako by se chtěli přesvědčit, že ještě nezapomněli jazyk té země, která jim umožnila bojovat proti fašistům v československých jednotkách zformovaných na území SSSR.
Samarští hosté přivezli přítomné dceři generála Svobody, paní Zoe Klusákové-Svobodové, kromě jiných upomínkových dárků, také velitelské hodinky "Poběda", jež se vyráběly v Kujbyševě v době Velké vlastenecké války. Jí i pravnukovi Ludvíka Svobody, panu Miroslavu Klusákovi, vyřídili pozdravy od Ludmily Vasiljevny Koršikové, vysokoškolské profesorky a organizátorky kontaktů mezi školami UNESCO, a od Vladimíra Nikolajeviče Veretnikova, spisovatele, pedagoga, historika, znalce československých vojenských dějin.
Při loučení paní Ibragimová řekla: " Měla jsem pocit, že jsem se potkala s milými kamarády, s nimiž jsem se neviděla snad 20 let. Chtělo se mi říct: Давно не виделись!"
Na shledanou, přátelé!
PhDr. Jana Görčöšová